Search

English

فرزانه انصاری‌فر؛ خواهری که دست از دادخواهی نمی‌کشد

«دادخواهی جرم نیست. ما فقط دادخواه خون عزیزانمون هستیم. آیا جمهوری اسلامی مخالف دادخواهی‌کردن مردمش است؟ آیا قانون و عدالت مخالف اینن که ما مردم از حقمون دفاع کنیم؟ پس اگه مخالف نیستند، چرا به جای قاتل فرزاد انصاری‌فر، خواهرش – فرزانه انصاری‌فر – را به زندان انداختید؟ دادخواهی حق ماست. دادخواهم! دادخواه مغز متلاشی فرزادم! دادخواه حروم‌شدن جوانی‌ام. دادخواه اعصاب نابودم. دادخواه حقوق شهروندی‌ام!» این نوشته یکی از پست‌های صفحه اینستاگرام فرزانه انصاری‌فر، خواهر فرزاد انصاری‌فر است؛ کارگر سرامیک‌کار ۲۷ ساله‌ای که در آبان ۹۸، در صف معترضان شهر بهبهان توسط نیروهای حکومتی کشته شد.
فرزاد از پشتِ سر گلوله خورد و زندگی و تمام آرزوهایش همان‌جا در خیابان تمام شد. اما فرزانه سکوت نکرد و غم ازدست‌دادن برادر، او را زمین‌گیر نکرد بلکه او را مصمم کرد که با تمام قدرت پرچم دادخواهی برادرش را برافرازد. در این مسیر ماشینش را آتش زدند، پدرش را احضار کردند، خودش را مدتی بازداشت کردند و دستگاه‌های امنیتی و قضایی، برایش پرونده‌سازی کردند و اتهاماتی دروغین به او بستند اما او هرگز دست از دادخواهی بر نداشت.
تهدیدات و ایجاد رعب و وحشت برای خانواده فرزاد انصاری‌فر، با هدف به‌‌سکوت‌کشاندن آن‌ها و جلوگیری از اطلاع‌رسانی درباره کشته‌شدن فرزندشان، از چند روز پس از جان‌باختن فرزاد در آبان ۹۸ آغاز شد. فرزانه در مصاحبه‌ای می‌گوید: «چند روز بعد از سوم برادرم، افرادی ناشناس ساعت چهار و نیم صبح – در نبود من – آمدند به خانه‌مان و ماشین و تمام وسایل من را به آتش کشیدند. من به کلانتری، اطلاعات، فرمانداری و دادگاه شکایت کردم… اما هیچ کس رسیدگی نکرد و پس از  شش ماه که به دادگاه مراجعه کردم، گفته شد که کاری از پیش نبردیم.»
پدر فرزاد از مجروحان جنگ هشت‌ساله بین جمهوری اسلامی و عراق است. فرزانه می‌گوید: «پدرم نمی‌دانست که پاسخِ رفتن به جبهه‌اش را امروز با مغز ترکیده‌ی فرزاد ۲۷ساله‌اش می‌گیرد. حالا که جان پسرش را گرفتید، پدرم برای دفاع از حق خود و جان فرزند بی‌گناهش به تمام امورات دولتی مراجعه می‌کند که از او حمایت بشود. هیچ کس از او حمایت نکرد و دارند با نام “اشرار” و “سیاسی” نامیدن جواب پدرم را می‌دهند. اشرار خودتانید، دشمن واقعی خودتانید… .»

مادر فرزاد انصاری‌فر: پایتان را از گلوی خانواده ما بردارید

در بهار ۱۳۹۹ فرزانه انصاری‌فر با ارسال پیام ویدیویی، به کمپین دادخواهی پیوست. کمپینی که با فراخوان منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری – از کشته‌شدگان آبان ۹۸ -، و نیز با ممارست خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی و همچنین خانواده‌های سایر قربانیان حکومت ترتیب داده شده بود. او همچنین در کارزار «رأی بی رأی» و «نه به جمهوری اسلامی» که پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی پا گرفته بود، شرکت کرد. فرزانه انصاری‌فر، با انتشار ویدیویی انتخابات را «نمایش انتصابات» خواند و اعلام کرد که در رأی‌گیری شرکت نمی‌کند.
فرزانه مدام از رسانه‌های خارج از ایران و شبکه‌های اجتماعی خود بهره برد تا بتواند صدای دادخواهی خود را به گوش مخاطبان برساند به این دلیل که در داخل کشورش به او اجازه سخن‌گفتن نمی‌دهند. او حتی به زبان انگلیسی پیام دادخواهی خود را خطاب به جهانیان منتشر کرده است.
۲۶ تیر ۱۳۹۹ فرزانه در جریان تجمع اعتراضی شهروندان در میدان بانک ملی بهبهان بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل شد و نهایتا در تاریخ سوم مرداد ۹۹ با تودیع قرار از زندان آزاد شد. او آبان ماه ۹۹ هم برای رسیدگی به اتهامات وارده به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان احضار شد. اتهامات او عبارتند از «توهین به رهبری»، «مشارکت در اخلال در نظم و آسایش عمومی» و «بر‌هم‌زدن امنیت کشور» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی»

فرزانه انصاری‌فر: از شما مردم عزیز می‌خواهم صدای من و خانواده‌ام باشید

پرونده‌سازی
خواهر دادخواه فرزاد انصاری‌فر با انتشار سه احضاریه دریافتی خود از سوی دادگستری استان خوزستان اعلام کرد که در فاصله دو هفته به شعبه اول دادگاه انقلاب ماهشهر و شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرستان بهبهان احضار شده است.  
او از اتهامات خود طی این احضاریه‌ها گفته است که در میان آن‌ها اتهام عجیب «دزدی آسانسور»  و «شکستن دست مامور انتظامی» به چشم می‌خورد. این اتهامات عبارتند از «تجمع غیرقانونی»، «انتشار تصاویر تحریک‌آمیز و تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبر»، «تبلیغ علیه نظام از طریق شعارنویسی و شرکت در اعتراضات سال ۹۸»، «اخلال در نظم آسایش عمومی و برهم‌زدن امنیت کشور»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» و «سنگ‌پرانی علیه ماموران انتظامی و امنیتی».
مادر فرزاد انصاری‌فر در واکنش به پرونده‌سازی دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی برای دخترش می‌گوید: «پایتان را از گلوی خانواده ما بردارید. فرزادم را کشتید، دیگر حق نزدیک‌شدن به فرزانه‌ام را نخواهم داد.»

فرزانه انصاری‌فرد در ۱۴ آذر ۱۴۰۰ در استوری اینستاگرامش اعلام کرد که روز ۱۶ آذر باید در دادگاه ماهشهر حضور پیدا کند و از همگان خواست تا او را حمایت کنند و صدای او باشند. همچنین یک روز پیش از موعد این دادگاه فرزانه از پرونده‌سازی برای برادر دیگرش، آرمان، خبر داد. او گفت که در تماس تلفنی خودشان اذعان به «پرونده‌سازی» کرده‌اند. آرمان در صفحه اینستاگرام خود این‌گونه نوشت: «دیروز صبح از دادگاه زنگ زدن برام [که] آقای انصاری‌فر از دادگاه تماس می‌گیریم. شما یه پرونده دارید، می‌تونید بیایید دادسرا؟ گفتم من پرونده ندارم، پرونده چیه؟ گفت چرا، یه پرونده برای شما درست کردیم. چه قشنگ گفت برات پرونده درست کردیم! باشه، هر وقت احضاریه فرستادین، میام.»

انتشارات بیشتر ...