Search

English

رضا مهرگان؛ حبس و تبعید به دلیل درخواست استعفای خامنه‌ای

رضا مهرگان در سال ۱۳۵۵ در آذربایجان غربی به دنیا آمد. او دانش‌آموخته رشته مدیریت در دانشگاه تهران است و از سال ۱۳۷۵ و به صورت مستقل و سپس با ایجاد تشکیلاتی بنام جنبش پیشاهنگان ایران در عرصه مبارزات سیاسی و مدنی داخل کشور حضور فعال داشته و یازده مورد بازداشت و پنج محکومیت و تحمل زندان را در پرونده خود دارد. خرداد سال ۱۳۹۸ رضا مهرگان به همراه ۱۳ نفر از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران در بیانیه‌ای قاطع و به دور از ملاحظات مرسوم چنین گفتند: «به باور ما امضاکنندگان بیانیه، وقت آن رسیده که مردم، فعالان و اندیشمندان دلسوز با کنارگذاردن تمایلات مصلحت‌جویانه‌ای که اسباب نابودی فرهنگ و تمدن و ثروت کشور را فراهم آورده، با صراحت تمام پای به میدان گذارده و با درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای رهبری که هر روز بر حدود اختیارات به ‌ناحق خود می‌افزاید، پیشقراول این حرکت ملی باشند.»
مدتی بعد از امضای این بیانیه و در حالی که امضاکنندگان آن یک به یک توسط نهادهای امنیتی بازداشت می‌شدند، رضا مهرگان هم در تاریخ ۷ شهریورماه ۹۸، توسط نیروهای امنیتی در حوالی رامسر بازداشت و مدتی بعد از بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. او در تاریخ ۸ دی ماه ۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۵ سال حبس، از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس، از بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و از حیث مجازات تکمیلی به دو سال اقامت اجباری در منطقه جعفرآباد از توابع آرین‌شهر خراسان جنوبی محکوم شد که حکم صادره بعدا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به ریاست قاضی احمد زرگر، به ۶ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. نهایتا نیز با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا است.
رضا مهرگان در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۹، به خاطر پرونده دیگری که علیه وی گشوده شده بود، از زندان اوین به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای اوین به ریاست قاضی حاجی مرادی اعزام شد. در جریان این جلسه بازپرسی این فعال سیاسی و مدنی به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد و قرار بازداشت موقت برایش صادر شد. مصداق این اتهام «برگزارکردن مراسم جهلم جان‌باختگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ در زندان» بود.

در دوران مرخصی هم تن به سکوت نداد

او روز شنبه ۱۶ مردادماه از زندان اوین به مرخصی کوتاه‌مدت اعزام شد و در همین مدت کوتاه هم دست از فعالیت و بیان دیدگاه‌هایش برنداشت و در رسانه‌ها از جمله تلویزیون فارسی صدای آمریکا به انتقاد شدید از حکومت پرداخت.
او اکنون در بند ۴ زندان اوین است و مشغول گذراندن دوران حبس خود. به گفته دوستان و هم‌بندان رضا مهرگان، این زندانی مشروطه‌خواه از بیماری قلبی و فشار خون رنج می‌برد و برای حفظ سلامت خود کاملا به مصرف قرص و دارو وابسته است. کسانی که از نزدیک وی را می‌شناسند، از اخلاق خوب و روابط صمیمی او با دیگر زندانیان، حتی زندانیانی با گرایش فکری و سیاسی مخالف خود سخن می‌گویند.  
 

انتشارات بیشتر ...